Dnes je: 15. 06. 2021  
| HomePage | Objednávka |   
   
Hlavné menu

Areál+
Atrakcie+
Centrálna chata
Ceny a služby
Firemné a spoločenské akcie
Fotogaléria
Kontakty
Navigácia
Piknik, grill & barbeque
Píšete (aj) o nás...
Šport+
Ubytovanie
Žiarske akcie
Žiarske zvesti

CENNÍK PRE SEZÓNU 2018/19
Branecké kurzy KOŽAS a školské výlety 2019. Pre inšpiráciu sa pozrite na Kurz ochrany zdravia a života pre Gymnázium Hlinská, Žilina. Viac tu.

Cenník školských výletov a škôl v prírode nájdete tu.

Štandardné ceny ubytovania, stravy i ostatných služieb nájdete tu.

Hromadné pobyty a akcie - cena dohodou.

Všetko o Silvestrovskom pobyte 2019 u nás nájdete tu.

Kontakt
CHATA ŽIAR
013 15 Rajecká Lesná
Slovenská republika

GPS: N49 01.658 E18 40.570

Tel:
+421 (0)41 5 42 44 42
Mobil:
+421 (0)903 310 387
Mail:
ziar@chataziar.sk

Pešie výlety
Vydané dňa 01. 03. 2010 (počet prečítaných: 5326)

Stručný rozpis výletov a túr aj s časom, prevýšením a popisom trás + pár rád navyše. Pochodom vchod! A ľavá...

Hore dolinou!
Cieľ výletu: Sedlo pod Úplazom (988m), prípadne až na Úplaz (1084m), zo sedla je to pár minút. Krásny výhľad.
Časová náročnosť: plánujte si výlet tak na pol dňa, s prestávkou sú to 3 hodiny.
Prevýšenie: do sedla 800m, na Úplaz 1000m
Popis trasy: od našej chaty (580mnm) rezko vykročíte nahor modroznačenou Rajeckolesnianskou dolinou pozdĺž potoka smerom na východ. V mieste, kde sa asfalt končí, prepočítajte účastníkov výpravy (deti dvakrát). Zamyslite sa nad silou vášho odhodlania, cesta totiž naberie na sklone. Pokračujete lesom až do Sedla pod Úplazom. Pozor, je to stále do kopca. V sedle dôjdete na križovatku s červenou značkou. Ak sa ňou pustíte na sever, tentokrát do kopca :), za pár minút dobyjete vrchol Úplazu. Naspäť tou istou cestou, stačí brzdiť...
Skrátená alternatíva: kedykoľvek sa nenápadne otočiť tak, aby vás nik nevidel a vrátiť sa do bezpečného náručia baru Chaty Žiar.

Dole dolinou!
Cieľ výletu: obec Rajecká Lesná
Časová náročnosť: tak na pol dňa, 3km máte do dediny.
Prevýšenie: smiešnych 140m
Popis trasy: Pred chatou vyrazíte po asfaltke vpravo. Pozor na občasné autá, kone, babety, medvede...Celý čas idete popri riečke Lesnianka. Obec Rajecká Lesná je pomerne dlhá (2,5km). V prípade asfaltofrustrácie začnite prehliadku vo výbornom rodinnom hostinci U Hromadov, ktorý leží pri Kalvárii. Betlehém nájdete na námestí v strede obce pri kostole, spolu so stredovekou Apsidou.
Na oboch koncoch obce sa nachádzajú chránené stromy: 130ročný brest horský, vysoký 26 metrov s obvodom kmeňa 425cm a dve 100 ročné lipy veľkolisté s obvodmi 321 a 338cm. Objímanie povolené. Naspäť tou istou cestou.
Skrátená alternatíva: kedykoľvek sa nenápadne otočiť tak, aby vás nik nevidel a vrátiť sa do bezpečného náručia baru Chaty Žiar.

Kľak na kolenách.
Cieľ výletu: Vrch Kľak (1350m), dominanta doliny. Pekný výhľad. Časová náročnosť: celodenný výlet, s prestávkami 6 hodín a viac, záleží na počte prestávok a obsahu oteckovej čutory :), prevýšenie 1340m
Popis trasy: Od chaty naľavo po asfaltke, za vlekmi cez mostík ponad Lesnianku doprava k poľovníckej chate a hore dolinou Široká na juhozápad po žltej značke až do Vríckeho sedla (1hod 15min, 950mnm, križovatka značiek, pekné odpočívadlo, prameň). Ďalej pokračujeme na juhozápad po hrebeňovej červenej značke cez Ostrú skalu (1220mnm) až na Kľak (1351m, 1h 30min). Späť tou istou cestou, alebo ešte môžete zbehnúť na vodopád (cca 30min).

Skrátená verzia pre lenivých: vo Vríckom sedle si spomeniete, že ste si na chate v bare zabudli prípojku do notebooku.

Predĺžená verzia pre hyperaktívnych: Pri návrate z Kľaku vo Vríckom sedle neodbočíte s ostatnými nadol po žltej, ale sprevádzaní nechápavými pohľadmi zvyšku výpravy vyrazíte po červenej cez Skalky (1190m) na sedlo pod Úplazom (988m) a odtaľ po modrej doľava späť na chatu Žiar. Rátajte tak so štyrmi hodinami navyše.

Núdzová verzia: pokiaľ na Kľaku zkolabujete, zamierte do Fačkovského sedla, a odtiaľ si niečo stopnite. V ponuke máte ešte medzimestský autobus, úplne najdrahšia je helikoptéra horskej záchrannej služby.

Len toť sem!
Cieľ výletu: ktorákoľvek bočná dolinka Rajeckolesnianskej doliny, prednostne dolinka pod Kýčerou.
Časová náročnosť: keďže ide o kategóriu tzv. bezcieľnych výletov, kde ako základný druh pohybu uprednostňujeme šuchtanie, flákanie a motanie - skrátka všetko, len nie turistickú chôdzu - čas výpravy je neobmedzený. Kde niet cieľa, niet ani nárokov.
Prevýšenie: pozvoľné, rovnako ako tempo
Popis trasy: Zhromaždite sa pri odbočke žltej značky, ktorá je kúsok nad chatou. Keď sa vám to podarí, obráťte sa na severovýchod, tzn. oproti smeru žltej. Pred sebou objavíte malebnú dolinku, potôčik, pár chát, a dáku neoznačenú cestičku. Ďeťom vysvetlíte, že toto nie je žiadna túra a že ak zablúdia, potôčik ich privedie späť, prípadne sa na cestu slušne spýtajú dákeho domáceho medveďa.
Následne ich ráznym "HEŠ" uvediete do pohybu hore dolinkou.
Čas návratu hlásite ujúkaním. Ak niektoré dieťa chýba, buď sa na cestu nespýtalo dostatočne slušne, alebo ste ujúkali slabo. Ak máte dáke dieťa dieťa naviac, ujúkali ste prihlasno
Aj tu platí: všetko s mierou, priatelia...


Iné články na podobnú tému
Letná prechádzka ku gejzíru (16.01.2014)
Výlet do Širokej doliny (16.07.2010)
Výstup na Strážov (15.01.2006)
Výstup na Kľak 16.2.2007 (07.01.2006)

(Celý článok! | Autor: admin | Informačný e-mailVytlačiť článok)

Novinky

27.04.2019: Leto vypredané!
Júl a august je vypredaný. K dispozícii je len záchytné ubytovanie v našich camp stanoch s WC a sprchou pre turistov, ktorí k nám zlezú z hrebeňa. Tu však neubytovávame na viac ako jednu noc!

27.01.2019: Klzisko
Začíname zalievať klzisko...

27.01.2019: Zľavokupóny Zľavadňa 2019 v predaji.
Využite možnosť zakúpiť výhodne balík "Lyžovačka 2019": ubytovanie + skipas + dieťa do 10 rokov zdarma.
Kupón nájdete tu.

Dôležité linky
Počasie
Endorfun - zážitková agentúra
PaintballPočet prístupov: